Tvarovou finalizaci terénu může modelář provést několika způsoby. Lze použít mnoho meteriálů a technik ať přímo modelářských tak i různých domácích improvizací z materiálů které jsou momentálně k dispozici. Několik způsobů najdete i na těchto stránkách.
Takovou domácí improvizací je i použití perlitu, lépe řečeno husté kaše z perlitu a disperzního lepidla. Všechny potřebné vstupy, tedy lepidlo a perlit stačí jen smíchat v poměru který vytvoří hustou kaši. Pokud modelář chce uspořit lepidlo je možné směs přiměřeně doplnit vodou avšak se zřetelem na fakt, že příliš mnoho vody po vyschnutí směsi způsobuje praskání a ztrátu objemu na což je důležité myslet zvláště při použití této techniky ve velkých vrstvách jednorázově. Pro tuto a podobné práce se mi osvědčily tyto špachtle .
Vyschlá perlitová kaše je dobrým základem pro nanášení zeminy a první vrstvy vegetace ve formě vícebarevné molitanové drti
Hliněný prach je lepen hnědou vodou ředitelnou barvou, následný travní podrost je fixován prolitím zředěným SPORTAKRYLem.
Další obrázky dokazují možnost pracovat s tímto materiálem i ve skutečně velkých vrstvách, kdy je diorama stavěno jen z pravoúhlých polystyrenových hranolů. Tento způsob je pohodlnější než složité a pracné vyřezávání jednotlivých terénních bloků z polystyrenu.
Pokud modelář používá k vytváření travních porostů foliáže stačí zaschlý terén natřít barvou v zemitém odstínu.
Po vytvoření vegetace a doplnění ostatního výsledky vypadají viz obrázky níže.
Nespornou výhodou perlitu v této technice je možnost kdykoli do zaschlé hmoty udělat otvor pro strom nebo např. sloup nadzemního vedení jen za pomocí ostrého nástroje (šídlo) bez zbytečného nepořádku
Použité materiály jako hliněné prachy a molitanové drti najdete v
Příspěvek byl publikován v rubrice
ztvárnění přírody se štítky
diorama,
mnitka,
modelová krajina,
modelová železnice,
perlit,
reliéf,
terén,
tvorba,
tvorba terénu. Můžete si uložit jeho
odkaz mezi své oblíbené záložky.
libí moc se mi to libi, take jsem začal na popud meho vnuka, ale nevím si moc rady
Díky za reakci.
Na internetu najdete spoustu rad, stačí jen hledat.
Metodu jsem vyzkoušel a je to prima materiál. Jen bych se rád zeptal – kde se nechá sehnat takto jemný perlit? V sáčcích pro zahradníky je pouze daleko hrubší.
Pěkný den, jedná se o stavební perlit.