mnitkarajče.net |
Jednou z možností jak jednoduše dosáhnou dobře vypadajících vodních ploch je použití produktu REALISTIC WATER od americké firmy WOODLAND SCENICS. Práce s tímto materiálem je jednoduchá, nevyžaduje žádných speciálních pomůcek, materiál nezapáchá a je netečný k polystyrenu a jiným obvyklým materiálům používaným pro stavbu terénu. Za pomocí několika obrázků níže se pokusím vysvětlit jak s tímto produktem pracovat a současně upozorním na některá úskalí kterých by se modelář měl vyvarovat.
Velmi důležitou součástí tvorby vodních ploch a toků je příprava terénu. Mě se velmi osvědčilo pracovat ve vrstevnicích. V tomto případě jsou použity 5mm tlusté styrodurové desky lepené disperzním lepidlem. Břehy jsou vytvořeny seříznutím a vytmelením do potřebného tvaru. Tmelení je třeba provést co nejpečlivěji aby při lití modelové vody nedocházelo k jejímu úniku zapomenutými skulinami. Celý vytvrzený terén je nakonec natřen hnědou barvou.
mnitkarajče.net |
Tvarově a barevně dokončený terén je pokryt přilepeným hliněným prachem v celé ploše a molitanovou drtí WS T49 jen mimo koryto potoka. Kameny na dně a při březích jsou jednotlivě lepeny (vždy vkládány do kapky lepidla). Posledním rokem před litím vody bylo přelepení všech míst kudy by voda z dioramatu mohla utéct malířskou lepící páskou.
mnitkarajče.net |
Použité produkty můžete zakoupit v
Samotnou vodu je důležité lít pomalu a postupně, pokud to jde i na více míst. Do úzkých míst například mezi kameny kam voda sama díky vyšší viskozitě nezateče je dobré tekutinu dostat párátkem nebo jiným tenkým předmětem. V konkrétním případě viz obrázky jsem vodu lil celkem dvakrát. Nejprve asi 5 mm tlustou vrstvu, kterou jsem nechal cca jeden den tuhnout a následně asi 1mm vrstvu sloužící k vyrovnání hladiny (materiál po ztuhnutí ztratí asi 1/4 svého objemu). Po dokonalém vytvrzení byl na hladinu aplikován vodní efekt opět dvakrát po sobě.
mnitkarajče.net |
Obrázek níže ukazuje v detailu výsledek práce po dvojím lití a důkladném vytvzení.
mnitkarajče.net |
Dle popsaného postupu vytvořená říčka obklopená skálou a vegetací.
Vše co výše popsal Martin je naprosto správně a jelikož tento postup mám vyzkoušený, podepisuju se pod to. Ačkoliv bych si nedovolil opravovat učitele, tak si přece jen dovolím učinit drobnou poznámku, že všechny pryskyřice, používané na imitaci vody, mají jednu nectnost, a to, že více či méně vzlínají – po trávě na břehu, po kamenech, po samotných březích atd. Pravda, břehy či trávu s navzlínanou pryskyřicí lze opravit konečnou „retuší“, prostě tak, že tato místečka se přelepí travním vláknem, posypou hlínou atd.
Ale, vyzkoušel jsem i trošku chemie, což popisuju na svém webu ZDE: http://www.honzikovyvlacky.cz/2013/03/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode/ , a následně ZDE: http://www.honzikovyvlacky.cz/2013/04/03/nekolik-poznatku-k-modelove-vode-ii/ . Impregnační sprej na látku či boty zafungoval jako „anti-vzlínač“. Zkuste si to. Mně to fungovalo. Hlav.