V parku českého státního nákladního dopravce se se šetinápravovými vozy kromě kontejnerových speciálů nesetkáme. O to častěji jsou na českých kolejích vidět šestinápravové plošinové vozy DB. Tyto jsou jednak využívány pro přepravy do Česka tak i opačně kdy jsou najímány pro export hutních výrobků na západ.
Pardubice hl.n leden 2012 Samms 709
Samms 710 (ROCO)
Šestinápravové plošinové vozy dodávané tehdejším Deutsche Bundesbahn od šedesátých let byly náhradou za vyřazované šestinápravové vozy vyráběné během druhé světové války. Vozy vyrobené v úctyhodném počtu téměř pěti a půl tisíce exemplářů jsou určeny zejména pro přepravu produktů hutního průmyslu a pásové techniky.
Zhruba jeden tisíc kusů vozů Samms 709 a Samms 710 byl osazen odnímatelným nosičem svitků plechů. V řadovém písmenném označení tak přibylo písmeno „h“ viz obrázek níže.
Sahmms 709 (Maerklin)
Sahmms 709 (Maerklin)
Dalším členem této heavy metalové skupiny je zástupce řady Sahmms 711. Řada vozů vyráběná v malých seriích v letech 74-93 dosáhla počtu něco málo kusů přes osm stovek.
Sahmms 711 (Liliput)
Sahmms 711 (Liliput)
Konstrukce vozu na dalším obrázku vyrobeného pouze ve stokusové serii v roce 1991 vychází z výše zmíněného vozu Sahmms 711. Jasně zřejmá a jediná výrazná odlišnost mezi oběma řadami je instalace posuvného plachtového krytu chránící plechvé svitky před povětrnostními vlivy.
Sahimms-u 901 (Liliput)
Poslední člen kapely je teleskopický vůz Sahimms(-u) 900. Vozů bylo v letech 81-87 vyrobeno téměř pět stovek.
Sahimms(-u) 900 (ROCO)
S popisovanými plošinovými a zavřenými vozy se je celkem často možné setkat na českých kolejích. Otevřené vozy na přepravu svitků plechů u nás zastihnout lehké není (hluboko v českém vnitrozemí jsem se snimi však setkal při tranzitu Německo – Balkán).