Já ten skutečný ještě ne. Těch modelových jsem však zasadil už několik.
Tento příspěvek je reakcí na mnohé dotazy kolegů modelářů jak vyrobit „pěkný“ strom. Nabízí se otázka: „Co je vlastně pěkný strom?“. Je to pěkný, vzhledný samostatně stojící solitér nebo jeden ze skupiny stromů ze kterého se pokácením jeho sousedů stává opelichaný ubožák téměř bez koruny.
K upletení kostry je třeba pouze vázacího drátu a štípacích kleští. Používám běžný vázací drát průměru asi 0,6mm, jeno zelená barva je výhodou.
Techniku vysvětlím na jednoduchém příkladu kousku drátu o délce 50cm. Drát je dvakrát zahnut proto aby se vešel do záběru. Pro práci je nutné ohnutí jen jedno.
Volné konce několikrát zatočím.
V tuto chvíli je už druhé zahnutí drátu nutné.
Střed smyčky vpletu do klínu dvou drátů zatočených ze začátku pletení.
Jednotlivé smyčky dál půlím a splétám.
A pokračuji dokud nejsem spokojen. Nejspodnější smyčka je moc dlouhá, na spletení dvou dostatečnš dlouhých větví je však krátká.
Po perušení drátu smyčky lze pro získání dvou dostatečně dlouhých větví vlpést nový drát přiměřené délky.
Přesně takto jednoduše.
Výsledek úplně dole.
Po přecvaknutí všech smyček, zkrácení jednotlivých drátů a jejich natvarování jsem získal jednoduchou kostru keře vysokou asi 6cm.
Snažil jsem se na této malé kostřičce jednoduše vysvětlit jak na to. Snad tento jenoduchý návod ovětlí základní princip jak se dopraconat k uspokojivému výsledku. Touto metodou lze uplést jakýkoli strom, záleží už jen na zručnosti, invenci a citu pro přírodu.
Na obrázku je strom právě touto metodou upletený v tomto případě opatřený už kúrou z pilin, ale pojďme dál.
Kmen a spletené drátky větví natřu lepidlem PATTEX WOOD. Toto lepidlo po vyschnutí zůstává pružné, větve je tedy možné po dokončení a vychnutí kostry tvarovat. Například lepidlo DUVILAX se při tomto použití láme.
Lepidlo posypávám pilinami. Aby kmen a větve blízko kmeni získaly na tlouš’tce aplikaci lepidla a pilin několikrát opakuji. Celý pilinový povrch je dobré na závěr napustit vodou zředěným PATTEXem.
Již dokončená kostra nastříkaná stříkací pistolí směsí sprejovek a připravená k olistění
Jako první přichází na řadu POLY FIBER výrobek firmy WOODLAND SCENICS. K větvím přilepená vlákna vytvoří korunu a jsou nosným prvkem olistění. Vyrábím valstně takovou domácí foliáž.
Celek opět barevně upraven, na obrázku společne s použitým olistěním. Posledním krokem je nastříkání celé koruny lepidlem v spreji a „pocukrování“ listím.
Hotový strom připravený k zasazení.
Na dalším obrázku společně s dalším stromem v kompozici na připtravované diorama.
Chlapi , hodně štěstí při pletení. Ti kdo začínají nechť se smíří s tím, že kostry z první špulky drátu poletí do koše. Ten kdo vydrží bude však odměněn radostí ze své práce.
Díky za návody, stromky vypadají skvěle.
ahoj Milan
Díki za urýchlenie roboty.
Predtým som plietol z vodičov, ktoré obsahujú veľa malých káblikov.
Stromčeky boli detailnejšie na malé konáriky, ale zabralo to veľa času a náklady na 1 stromček
sú zhruba rovnaké.
Stromy se dají plést lecjakých drátků, záleží na tom jak propracované větvoví chce modelář mít. Za malých nákladů a relativně krátkého času lze dosáhnout obstojných výsledků. Jen bych dnes k obalení kmene a větví místo pilin a lepidla použil OSTAFIX NK.
Dal som si vygoogliť ostafix nk.
Nenašiel som ostafix nk na žiadnej slovenskej stránke.
Akurát som našiel ostafix n. Aj on sa dá použiť na stromčeky, alebo má nevhodné vlastnosti?
Ak nepoznáš vlastnosti n-ka tak mi to veľmi nevadí.
Tak použijem pružnú sádru, ale trochu praská.
Pěkný den, bohužel s ostafixem N zkušenost nemám.
dobry den postupoval jsem podle vaseho navodu a chci se zeptat, stala se mi menší podivnost. ale začnu od začatku. dratem jsem udelal kostru stromu, kterou jsem ponořil celou do herkulesu a „vymachal‘ v bedynce s pilinama. nechal zaschnout a po asi 3 hodinach sem se sel podívat na vysledek a ejhle. herkules mi zcernal, nebo spíše to vytahlo barvu z dratu a strom je ted takovy černo zeleny a na nem jsou hnede piliny. vypada to opravdu příšene. poradite mi prosím co sem udelal špatne ? je za potrebí jine lepilo?drat? postup ? 😀 dekuji za jakoukoliv odpoved
Pěkný den, také mám podobnou zkušenost se změnou barvy lepidla. Není to přeci na škodu stejně celou kostru stromu budete barvit, takže bude tento dílčí estetický nedostatek skryt.
Ať se daří
Zdravím, jaké sprejové lepidlo na přichycení listí používáte? Děkuji…
Pěkný den,
nejlepší zkušenosti mám s lepidlem ve spreji BISON.