mnitkarajče.net |
Typický podvozek československých nákladních vozů je součástí všech stavebnic ex VDV modely nabízených v současnosti firmou BRAMOS. Výlisek podvozku z letité formy po nasazení náprav modeláře zaskočí špatným chodem způsobeným zdánlivě dlouhými osami náprav.
Já sám jsem se s problémem nedostatečné vůle náprav v těchto podvozcích něco natrápil. Nejprve jsem se logicky pokoušel podvozky roztáhnout, to fungovalo jen u starších kusů lisovaných ještě z o hodně měkčích a pružnějších plastů, podvozky z posledních let roztahování moc nesnáší a praskají, dochází tak k neopravitelnému poničení. Dalším mým pokusem o zlepšení jízdních vlastností bylo prohloubení uložení hrotů náprav, tento způsob funguje jen u velice přesného a jemného odstranění materiálu zevnitř ložiskových domků. Posední možností přicházející v úvahu bylo kompletní odvrtání uložení hrotů náprava jeho nahrazení vlepenými mosaznými ložisky, tomu se mi podařilo náhodou předejít pokusem o vyřešení potíže razantním stisknutím nápravami osazeného podvozku v místech ložiskových domků. A problém byl vyřešen! Řešení je tedy jednoduché, stačí podvozek osadit nápravami a vší silou stlačit prsty viz obrázek níže.
mnitkarajče.net |
Znázornění provozního opotřebení předcházel nástřik černým základem VALLEJO, tento sám o sobě zbaví plast jeho modelově nepřijatelného lesku a připraví přilnavý povrch pro další vrstvy barev.
mnitkarajče.net |
Brzdové špalky a pružnice jsem nabarvil barvou LIFECOLOR UA701 tmavá rez. Na pružnicích je použita barva silně zředěná.
mnitkarajče.net |
Celý podvozek jsem nastříkal nebo spíše zaprášil velmi zředěným odstínem LIFECOLOR UA719.
mnitkarajče.net |
A naposled přišlo znázornění umaštění mazaných částí podvozku olejovou barvou tmavého odstínu. Použil jsem PAYNOVU ŠEĎ, avšak lze použít i tmavě hnědou nebo černou.
mnitkarajče.net |
A výsledek…
mnitkarajče.net |
Nevím, jestli jsou dvojkolí součástí stavebnic. Ale já používám u všech vozů s podvozky BRAMOS (asi 40 ks) dvojkolí Kleinmodelbahn 23,8×11,0 mm. Není třeba žádný zásah do podvozku. A pokud se zároveň provede i drobná úprava kinematiky BRAMOS, tak mají vozy výborné jízdní vlastnosti i na U-profilu.
Ano, dvojkolí jsou součástí stavebnic. Tipnu si, že délka os dvojkolí dodávaných ve stavebnicích je 24,4mm. Se stejnou potíží jsem se setkal i u podvozků zakoupených samostatně i se zaručeně pasujícími dvojkolími na pražské burze. Hotové modely Bramos tímto neduhem netrpí.
Samozdřejmě jsem také zkoušel použít i jiné nápravy, právě nápravy KMB neměly s během problém, ale výměna by znamenala další vydání ve výši cca 100 Kč na vůz.
Nebo stačí poklepat na domky kladívkem , neomačkáte si prsty.
Já dávám podvozky do svěráčku s gumovými výstelkami čelistí a pomalu utahuji. Je krásně vidět, jak se dvojkolí vmačkává hlouběji do ložiskových domků. Každou nápravu na podvozku dělám ale zvlášť. Pak otestuji, v případě stále malé vůle postup opakuji.
Skvělý postup. Ne každý, stejně jako já má na svém pracovním stole malý svěrák.