splav – troška vody, troška statické trávy

splav42Delší dobu jsem měl připraveno zkušební dioramatko s korytem vodního toku a splavem. K výrobě tohoto kousku mě přiměla potřeba zbavit se zbytečku pryskyřice EPOXY 1200 na dně plechovky zabírající místo ve skříni.  Rovněž kolegy diskutované vytvoření vodního efektu bylo výzvou a tuba akrylového gelu pobízela k akci.

Pro jemné dotvarování polystyrenového  terénu jsem tentokrát použil OSTAFIX NK v celé ploše. Práce s tímto tmelem je pohodlná a velice vhod mi přišla možná korekce nedokonalostí mokrým plochým štětcem s dlouhým hrubým vlasem. Na vyschnutý ostafix je nalepen hliněný prach, který jsem prolil zředěným lepidlem. Takto mokrý terén dostal ještě pocukrování jemným drceným molitanem. Celé mi to v kutlochu na pracovním stole několik týdnů vysychalo.

splav1 V realizaci náplnění koryta modelovou vodou přišlo jako první znázornění proudu vody padajícího ze splavu. Použita byla transparentní folie z obalů výrobků miniNatur. Proužek jsem na jedné dlouhé straně ohnul o 90° tak aby nezvnikla hrana, z druhé strany jsem jej nastříhlal na hřebínek. Zahnutým koncem vteřinovým lepidlem jsem folii přilepil na hranu splavu. Po vytvrzení vteřinového lepidla bylo koryto připraveno pro vodu.  Od oka smísenou pryskyřici jsem nalil do koryta a párátkem jsem jí pomohl do míst kam se jí nechtělo. Na obrázku je vidět jak EPOXY 1200 díky vysoké viskozitě nevzlíná, je s ní spíše opačný problém – plně rozlít se jí prostě nechce.

splav7   splav8

Po dokonalém vytvrzení vodní hladiny přišlo na řadu znázornění pohybující se zpěněné vody pod splavem. K vytvoření tohoto jsem použil gel smíchaný se skutečně malým množstvím akrylových barev bílá/žlutá/zelená/hnědá) viz obrázek níže.

splav9

splav10 Na obrázku vedle je již probarbený gel nanesený pod splavem. Výsledek není stoprocentní, při pohledu z běžné vzdálenosti (40 cm) celek špatně nevypadá. možná by stálo za pokus po vytvrzení krok ještě jednou zopakovat. No, uvidíme příště…

 

 

 

splav11 splav12 splav13 splav14 splav15

Předchozích pět obrázků ukazuje postupné vytváření a vytvrzování vodního efektu. Po ploše hladiny jsem gel roztáhnu plochým štětcem velikosti 0, stejným štětcem je naznačeno zčeření hladiny. Na následných dvou obrázcích je vidět výsledek po vytvrzení a zprůhlednění gelu. Opět musím přiznat jistou nedokonalost. Při tvoření vlnek zůstaly na hladině stopy po jednotlivých tazích štětcem – z pozorovací vzdálenosti opět tento nedostatek není vidět. Příště ke znázornění vlnek použiju dřevené nebo plastové tvořítko.

splav16 splav17

 

Závěrečná galerie prozrazuje postup při zatravňování. Byly použity mnou běžně pužívané a již několikrát popsané techniky. Drobné keříky jsou vyrobeny touto technologií.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice ztvárnění přírody se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u splav – troška vody, troška statické trávy

  1. Miloš napsal:

    Opět velmi inspirativní příspěvek.
    Chtěl bych se zeptat na vlastnosti pryskyřice EPOXY 1200? Dá se v místnosti při jejím použití dýchat a nesežere polystyrenovou krajinu?
    Líbí se mi znázornění splavu pomocí průhledné fólie – ten hřebínek měl různé mezery mezi „pramínky“? A pryskyřice se na něm po nalití drží?

    • mnitka napsal:

      Epoxy 1200 nemá ani po smísení obou složek žádný výrazný zápach. Polystyren a jemu příbuzné materiály taky nepoškozuje.
      Transparentní folii pro vytvoření padající vody jsem jen po jedné straně nastříhal, mezery jsem nedělal.
      Pryskyřice je do koryta nalita ve dvou fázích, do každé úrovně (nad a pod splav) zvlášť. Na folii znázorňující padající vodu je jen akrylový gel.

  2. Miloš napsal:

    Po zakoupení EPOXY 1200 jsem zjistil, že práce s ní nebude jednoduchá! Už návod na míchání pryskyřice s tvrdidlem v hmotnostním poměru 100:6,5 nevěstil nic dobrého. Na internetu jsem našel radu 2 kapky tvrdidla na 1 ml pryskyřice. Co mi však není jasné, je způsob míchání? Z ploché pixly (500g) jsem odlil trochu do skleničky od přesnídávky a zkusil míchat špejlí – vytvořili se drobné bublinky. Jelokož jsem nepřidal tvrdidlo, bublinky po 3 dnech zmizely a pryskyřice je čistá. Pro další zkoušení musím zakoupit kapátko a ředidlo, už teď bych ale uvítal radu jak správně promíchat pryskyřici a tvrdidlo, vzhledem k velké viskozitě pryskyřice mi to přijde jako problém (stejně jako případné barvení pomocí pigmetů).
    Děkuji, M.

    • mnitka napsal:

      Složky mísím od oka, předepsaným poměrem se netrápím. Pořád ve mě žije můj první pokus s touto pryskyřicí, tehdy jsem se snažil poměr složek dodržet materiál však i po několika dnech ne a ne ztuhnout. Proto tvdidla dávám raději více než méně.
      Miloši zkuste si civičně složky smísit. Jen malý vzorek třeba v plastovém transparentním kelímku. Zjistíte, že smísením se viskozita sníží a bublinky rychleji odchází. Tloušťka nalité pryskyřice samozdřejmě taky hraje roli.
      Kdysi se mi podařilo EPOXY 1200 obarvit syntetikou REVELL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *